Hoppa till innehållet

Följer priser på darkweb

Flugsvamp
Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, har följt prisutvecklingen för bland annat de vanligaste narkotikaklassade substanserna sedan slutet av 1980-talet. Nytt för i år är att man även kartlagt priser på handelsplatser på darkweb. Foto: Anette Palmquist

Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, har precis släppt en rapport som kartlägger priser på framför allt narkotikaklassade substanser. Gatupriserna har man följt sedan 1980-talet, men nytt för i år är att priser från darkweb ingår i rapporten.

– Det vi såg var att priserna på darkweb var lägre, vissa substanser kostade knappt hälften så mycket, berättar Viktoria Åtröm, som är utredare vid CAN.

En anledning till att det ser ut så är att handelsplatserna på de dolda delarna av internet ofta annonserar erbjudanden för större köpmängder. Precis som de prisuppgifter CAN samlar in från landets polisdistrikt räknas angivna summor ut i kostnad per gram och kilo. Men något som förvånade Viktoria Åström var utbudet.

Viktoria Åström är utredare vid CAN och har undersökt narkotikapriser på darkweb. Hon blev förvånad över det stora utbudet av centralstimulerande substanser, som bland annat kokain och amfetamin. Foto: Anette Palmquist

– I de undersökningar vi gör med självrapporterade uppgifter om användning är det alltid cannabis som är den vanligaste narkotikaklassade substansen. På darkweb utgör cannabis tio procent av marknaden. Medan centralstimulantia, som inte är lika vanligt i våra undersökningar, fanns i så väldigt stora mängder, berättar Viktoria.

I de undersökningar vi gör med självrapporterade uppgifter om användning är det alltid cannabis som är den vanligaste narkotikaklassade substansen. På darkweb utgör cannabis tio procent av marknaden.

Bara en tiondel av sortimentet utgjordes av cannabisprodukter, medan det fanns mycket stora mängder av substanser som kokain, amfetamin och narkotikaklassade läkemedel. För att kunna kartlägga priser på darknet, som är en krypterad del av internet, har man varit tvungen att ta fram en kod för webbskrapning. Koden gör det möjligt att på kort tid ladda ned mycket stora mängder data.

Ulf Guttormsson är avdelningschef och utredare vid CAN. Han har under lång tid följt gatu- och grossistpriser på narkotika, som rapporteras in från landets polisområden. I bakgrunden pågår en webbskrapning, där prislistor från en av de största handelsplatserna tankas ned. Över skärmen rasslar priser och olika benämningar på listade substanser fram i hög hastighet. Foto: Anette Palmquist

Enligt polisens rapportering har det inte skett några större förändringar från föregående år när det gäller gatupriset på de vanligaste substanserna. Från tidigare rapporter kan man utläsa att narkotikapriser inte påverkats av exempelvis inflation. Prisbilden har heller inte påverkats då tullen gjort enskilda beslag på tusentals kilo, av substanser som på gatan vanligtvis säljs i mängder under ett gram. Ulf Guttormsson är chef för avdelningen för Forskning och utredning vid CAN och står för sammanställningen av gatupriserna.

– Om jag måste spekulera så kan det tyda på att tillgången på den internationella grossistmarknaden är god och att det finns stor konkurrens bland de svenska säljarna. Än så länge går det tydligen att göra tillräcklig vinst med bibehållna priser, säger Ulf Guttormsson.

Läs mer

CAN Rapport 243: Drogprisutvecklingen i Sverige 1988 – 2025

Intervju om rapporten Narkotikautvecklingen i Sverige från 2025 (som även berättar om tillgång, användning och skadeutveckling).

Kategorier:

Etiketter:

SM Höglund

Sara-Märta Höglund är chefredaktör för Alkohol & Narkotika.

Se alla artiklar av Sara-Märta Höglund

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Missa aldrig en publicering. I vårt nyhetsbrev samlar vi alla våra senaste artiklar och poddavsnitt. Nyhetsbrevet skickas ut en gång varannan vecka – varken mer eller mindre.