
Alkohol & Narkotika firar 120 år med en jubileumstidskrift. Ambitionen har varit att lyfta fram historiskt material – i syfte att ta reda på vad som hände sen. Och att undersöka vilka framtidens stora frågor att bevaka kommer att vara.
I tidskriften återpubliceras historiska artiklar, i vissa fall över 100 år gamla, tillsammans med nyskrivna kommentarer som berättar vad som hände sen. I flera fall får tidigare skribenter och intervjupersoner uttala sig om hur de ser på artiklarna i dagens ljus. Bland dem finns kulturjournalisten Jan Gradvall och beroendeforskaren Markus Heilig.
– Syftet har varit att blicka bakåt för att kunna ställa oss frågan ”Vad hände sen?” Men vi siar även om vilka stora frågor vi har att bevaka i framtiden, säger Alkohol & Narkotikas redaktör Sara-Märta Höglund.
Sedan 2024 är Alkohol & Narkotika en webbtidskrift med nya publiceringar varje vecka. Men jubileumsnumret, som finns att ta del av i sin helhet digitalt, trycks även upp i en begränsad fysisk upplaga.

Utöver historiskt material, som publiceras tillsammans med nyskrivna kommentarer, bidrar även tidigare års redaktörer med nyskrivna krönikor. I en specialskriven text guidar professor Johan Edman läsaren genom 100 år av svensk alkoholpolitik och ger förklaringar till varför det är ett så omstritt politiskt område. Vi har även besökt vad som ska bli Nordens största slutna anstalt för kvinnor och flickor från 13 år när straffmyndighetsåldern nu sänks. Hur är Kriminalvården rustad för att möta de dömda barnen, där beroende och skadligt bruk finns med i bilden?
Formen är gjord av Jenny Holmqvist/Torino och omslaget är illustrerat av Julia Sprecht.
Hela tidskriften kan du ta del av här.
Önskar du köpa ett fysiskt exemplar? Skriv till info@alkoholochnarkotika.se

Sara-Märta Höglund är chefredaktör för Alkohol & Narkotika.
Se alla artiklar av Sara-Märta HöglundPrenumerera på vårt nyhetsbrev
Missa aldrig en publicering. I vårt nyhetsbrev samlar vi alla våra senaste artiklar och poddavsnitt. Nyhetsbrevet skickas ut en gång varannan vecka – varken mer eller mindre.



